Gropedia
Advertisement
Gropedia
Atari ST
Platforma
Atari 1040STf
Informacje
  • Producent
  • Atari
  • Premiera
  • Ameryka Północna: Styczeń 1985
  • Europa: 1985
  • Nośnik
  • Kartridż
  • Kontroler
  • Mysz
Chronologia
  • Poprzednik
  • Następca
  • Atari 1040 STFM
  • Atari TT

Atari ST - niegdysiejsza linia komputerów domowych, po raz pierwszy ukazana na targach komputerowych w styczniu 1985 roku, w Ameryce Północnej. W owych czasach uważana była za najlepszy komputer osobisty na rynku. W 1985 roku do Polski trafiło zaledwie kilka egzemplarzy, większość eksportowanych komputerów trafiła do Jugosławii. Komputer Atari ST wyposażony był w myszkę, która po raz pierwszy pojawiła się właśnie w Atari ST, służącą do obsługi interfejsu użytkownika. Prace nad konstrukcją komputera rozpoczęte zostały w maju 1984 roku.

Technicy korporacji Atari, którzy zajmowali się produkcją tego komputera stwierdzili, że nie potrzeba tworzyć nowego procesora, ale wystarczy znaleźć szybko pracujący mikroprocesor i w pełni wykorzystać jego możliwości, obniżyli jakość pracy jednostki obliczeniowej kosztem wydajniejszej pracy dźwięku i grafiki.

Parametry techniczne[]

Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Procesor[]

Atari ST jest wyposażone w procesor Motorola MC68000, taktowany zegarem 8 MHz (16 MHz w MEGA STE).

Szyna danych[]

ST ma szesnastobitową szynę danych, taktowaną zegarem 8 MHz.

Możliwości graficzne[]

ST ma trzy tryby graficzne o następujących parametrach (rozdzielczość w pikselach):

320/200 w 16 kolorach z palety 512 (4096 STE) (ST-LOW), częstotliwość odchylania pionowego 50 lub 60 Hz, częstotliwość odchylania poziomego 15 kHz 640/200 w 4 kolorach z palety 512 (4096 STE) (ST-MED), częstotliwość odchylania pionowego 50 lub 60 Hz, częstotliwość odchylania poziomego 15 kHz 640/400 w czerni i bieli (ST-HIGH), częstotliwość odchylania pionowego 70 Hz, częstotliwość odchylania poziomego 30 kHz

Organizacja pamięci ekranu[]

Pamięć ekranu w ST może zaczynać się od dowolnego adresu, z dokładnością do 256 bajtów (4 bajty w STE). W każdym trybie graficznym ekran zajmuje 32 KB.

Pamięć ekranu jest zorganizowana w postaci wymieszanych planów.

Długość linii ekranu wynosi odpowiednio 160 bajtów (ST-LOW i ST-MED) lub 80 bajtów (ST-HIGH). W STE można ustawić praktycznie dowolną "wirtualną" długość linii ekranu i przesuwać widoczne okno z dokładnością do 1 piksela, dzięki czemu uzyskuje się szybki i płynny przesuw całego ekranu.

Możliwości dźwiękowe[]

ST jest wyposażone w programowalny generator Yamaha YM2149. Ma on trzy kanały i możliwość sterowania obwiednią niezależnie dla każdego kanału, a także generowania szumów (sampli).

STE ma dodatkowo dwa przetworniki cyfrowo-analogowe o rozdzielczości 8 bitów i częstotliwościach próbkowania 6258 Hz, 12517 Hz, 25033 Hz oraz 50066 Hz. Próbki są w formacie "ze znakiem" i mogą być odgrywane stereo lub mono. Dane stereo są zorganizowane w pary po dwa bajty w następujący sposób (L – lewy kanał, P – prawy): LPLPLPLPLPLP. Długość próbki zawsze musi być parzysta. Przetworniki te są podłączone do układu zapewniającego regulację głośności (głównej i oddzielnie dla każdego kanału) oraz regulacje basów i sopranów. Posiada dodatkowe wyprowadzenie dźwięku w postaci 2 gniazd typu CINCH (stereo).

Oprócz tego ST ma dwa złącza standardu MIDI (MIDI-IN, MIDI-OUT) do komunikacji z zewnętrznymi syntezatorami i innymi urządzeniami, dzięki czemu zyskał ogromną popularność wśród profesjonalnych muzyków – przykładem może być polski zespół muzyczny Kombi, a konkretnie Sławomir Łosowski, który do tej pory korzysta w tym celu z komputera Atari ST[2]. Komputery tej serii dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu stawały się sekwencerami, które w łatwy sposób sterowały urządzeniami wyposażonymi w MIDI, np. wyrzutniami sztucznych ogni i innymi.

Pamięć masowa[]

Komputery ST w wersji STF i STE były wyposażone we wbudowaną stację dysków o pojemności DS / DD (standardowo 720 KB), lecz zastosowany system operacyjny Atari TOS umożliwia sformatowanie i odczytywanie dyskietek o wyższej pojemności (do ok. 920 KB). Wszystkie modele mają złącze umożliwiające podłączenie zewnętrznej stacji dysków. Zastosowany kontroler WD1772 pozwala na obsługę do dwóch napędów.

ST ma złącze DMA przeznaczone do podłączenia urządzeń w standardzie ACSI (SASI – pierwotna wersja SCSI), a także drukarek laserowych i innych urządzeń.

W Mega STE i Stacy można opcjonalnie dołożyć kontroler ACSI z adapterem do SCSI.

Gniazda[]

Złącza Atari 520 ST ST ma następujące gniazda:

gniazdo w standardzie Centronics, gniazdo w standardzie RS-232 C pracujące z maksymalną prędkością 19 200 bodów, gniazdo DMA (ACSI), gniazdo monitorowe, gniazdo dodatkowej stacji dysków, gniazdo antenowe (jedynie modele STM i STE), gniazdo MIDI IN i MIDI OUT, gniazdo "Cartridge", 2 gniazda dżojstika, przy czym jedno może służyć zamiennie jako gniazdo myszy, STE: 2 gniazda audio chinch, STE: 2 piętnastopinowe gniazda dżojstika do podłączenia czterech dżojstików lub dwóch JagPadów, Mega STE: gniazdo w standardzie RS-232 C pracujące z maksymalną prędkością 115 200 bodów,

Specjalizowane układy scalone[]

Układy zaprojektowane specjalnie dla ST.

GLUE ("Generalized Logic Unit") – jest układem, który niejako "skleja" inne w całość, generując niezbędne dla nich sygnały. MMU ("Memory Mangment Unit") (MCU) – odpowiedzialny jest za komunikację z pamięcią. Decyduje który z chętnych układów będzie miał dostęp do szyny danych i kiedy; wysyła dane obrazu do shiftera. Shifter jest układem generującym obraz w STE Shifter oraz DMA/Sound zostały zintegrowane w jednym chipie. Od czasów Mega ST Atari ST obsługuje BLiTTER (szczegółowy opis dla ST). Potrafi on szybko kopiować fragmenty pamięci odpowiadające prostokątom na ekranie przy zastosowaniu funkcji logicznych takich jak AND, OR, XOR, a także przesunięć bitowych. W późniejszych płytach 1040ST można było dodać Blitter a w STE był on montowany seryjnie. w STE GLUE oraz MMU zostały zintegrowane w jednym chipie GSTMCU. w późniejszych seriach STE GSTMCU oraz BLiTTER zostały zintegrowane w jednym chipie. W MEGA STE kontroluje dodatkowy port RS-232.

Typowe układy scalone[]

Układy użyte w ST, lecz nie zaprojektowane specjalnie dla niego.

Procesor Motorola MC68000 WD1772 pełni funkcję kontrolera stacji dysków w ST, Nieliczne egzemplarze mają zgodny z WD1772 układ AJAX, MFP (Multi-Function Peripheral) MC68901 jest układem wejścia/wyjścia przeznaczonym do współpracy z MC68000, kontroluje między innymi port RS-232 oraz generuje przerwania dla procesora. ST zawiera dwa układy ACIA (Asynchronus Communication Interface Adapter). Jeden służy do komunikacji w standardzie MIDI, drugi natomiast zapewnia komunikację z klawiaturą. YM 2149 jest układem dźwiękowym z rodziny AY-3-8190. Procesor 6301 pełni funkcję kontrolera klawiatury, a także zapewnia obsługę myszy i dżojstików. STE ma LMC 1992. Układ ten umożliwia regulację głośności dźwięku, basów oraz sopranów.

System operacyjny[]

Systemem operacyjnym Atari ST jest Atari TOS. W pierwszej wersji był on dostarczony na dyskietce; wszystkie późniejsze były zapisane w pamięci ROM, początkowo o pojemności 192 KB, później – 256 KB.

Wikipedia-icon.png Tu kończą się treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Modele[]

Spośród komputerów Atari ST wydano bardzo wiele modeli, których różnice są tylko kosmetyczne, oto one:

  • Ilość pamięci
    • 130 ST
    • 130 ST (spośród reszty modeli ten nigdy nie został poddany produkcji seryjnej. Wydany został tylko jeden prototyp.
    • 260 ST
    • 260 ST+
    • 520 ST
    • 520 ST+
    • 1040 ST
  • Brak lub posiadanie stacji dysków 3.5, o pojemności 360 kb.
  • Brak lub posiadanie modulatora.

Historia[]

W styczniu 1984 roku pewien informatyk Jack Tramiel opuścił największą konkurencję Atari - Commodore i założył indywidualną spółkę. W czasie gdy pracował nad nowym komputerem Tramiel podjął działania mające na celu odkupienie firmy Atari od właściciela tejże firmy. Próby skończyły się pomyślnie dla młodego informatyka. Po wielu dniach rozważeń i namysłów cała ekipa firmy Atari postanowiła w swoim nowym komputerze zamontować mikroprocesor MC68000.

W bardzo krótkim czasie korporacja utworzyła prototyp Atari ST, bardzo zbliżony do jego finalnej wersji.

Następnie nadszedł czas wyboru systemu operacyjnego. Swe propozycje złożył nawet Microsoft, jednakże czas dostarczania tegoż systemu mógł wynosić nawet dwa lata, czego twórcy chcieli uniknąć. Ostatecznie wybrano GEM, lecz Digital Research napisało go dla procesorów 8086 i nie było zainteresowane portowaniem go na 68000, ich zdaniem było to zupełnie nieopłacalne. Proces portowania został wykonany przez firmę Atari.

Tak właśnie powstało Atari ST, który zostało zaprezentowane w 1985 roku na targach komputerowych.

Advertisement