FANDOM


Wikimedia-icon.png Oryginalna wersja tego pliku znajduje się na Wikipedii lub innym projekcie Fundacji Wikimedia.
Command & Conquer (ang. Dowódź i Podbijaj, skrót C&C) - seria komputerowych gier strategicznych czasu rzeczywistego. Podzielona na trzy podserie: Tiberian, Red Alert oraz Generals. Pierwsza gra z serii była zatytułowana Command & Conquer, jednak aby odróżnić jej tytuł od tytułu całej serii powszechnie nazywa się ją Command & Conquer: Tiberian Dawn. Gry początkowo były produkowane przez Westwood Studios, jednakże podczas tworzenia Red Alert 2 firma została wykupiona przez Electronic Arts. Electronic Arts rozwiązał Westwood Studios, zwolnił pracowników i nabył wszelkie prawa do serii Command & Conquer.

Do serii należy także gra FPP/TPP - Renegade (zaliczana do podserii Tiberian). Akcja gry rozgrywa się w czasach zbliżonych do Tiberian Dawn, a gracz kieruje jednostką znaną z gier strategicznych: Komandosem (Commando).

Rozgrywka Edytuj

W większości gier wchodzących w skład serii zadaniem gracza jest rozbudowa bazy, zbieranie surowców, wytrenowanie piechoty oraz budowa pojazdów, które utworzą armię zdolną pokonać wrogów. W każdej z gier występują co najmniej dwie strony konfliktu różniące się dostępnymi technologiami oraz jednostkami. W miarę postępów w grze gracz dostaje do dyspozycji coraz większą ilość budynków i może trenować i budować lepsze jednostki. W niektórych misjach gracz pozbawiony jest możliwości budowy pojazdów i trenowania jednostek, i do wypełnienia zadania musi wystarczyć mu przydzielona na początku misji grupa żołnierzy (zazwyczaj nieliczna). Pewne zadania w misjach ograniczone są czasowo i niewykonanie zadania w określonym limicie czasowym zakończy misję niepowodzeniem.

Czasami gracz ma możliwość wyboru kolejnej misji. W pewnych sytuacjach jest to możliwość zrealizowania postawionych celów w inny sposób, natomiast w innych wykonanie jednej misji może pomóc graczowi w kolejnych (na przykład wykonanie dodatkowej misji pozwoli na odcięcie wrogowi możliwości wzywania posiłków).

Podserie Edytuj

Seria Tiberian Edytuj

Seria Tiberian przedstawia konflikt pomiędzy dwoma fikcyjnymi frakcjami: powołaną przez ONZ Global Defence Initiative oraz organizacją terrorystyczną, Bractwem Nod dowodzoną przez Kane'a. Wojna toczy się o fikcyjny surowiec Tyberium, który ze względu na swoje właściwości stał się najbardziej wartościowym surowcem na Ziemi. Jest on dodatkowo niebezpieczny dla ludzi, ponieważ jest bardzo toksyczny. Każda ze stron chce wykorzystać Tyberium do różnych celów: GDI stara się wykorzystać go do tworzenia przydatnych materiałów i ograniczyć skażenie planety, natomiast Bractwo Nod uważa Tyberium za herolda nowej ery.

Gry należące do serii:

Seria Red Alert Edytuj

Seria Red Alert jest umiejscowiona w alternatywnej wersji historii. Albert Einstein stworzył wehikuł czasu i cofnął się w czasie, aby powstrzymać Adolfa Hitlera przed objęciem władzy i wywołaniem II wojny światowej. Wojna jednak wybuchła, tyle że została wywołana przez Sowietów i ich przywódcę Józefa Stalina, co stało się tłem pierwszej gry w serii.

Gry należące do serii:

Seria Generals Edytuj

Seria Generals nie jest w ogóle związana fabularnie z żadną inną grą z serii Command & Conquer. W grze występują trzy strony: USA, Chiny oraz organizacja terrorystyczna Global Liberation Army (GLA). USA i Chiny stały się celem ataków GLA i wypowiedziały wojnę terrorystom, która jest tłem gier należących do tej serii.

Gry należące do serii:

The First Decade Edytuj

W 2006 roku ukazało się zbiorcze wydanie wszystkich gier należących do serii (poza Sole Survivor Online) od 1997 roku. Reedycje gier wchodzących w skład The First Decade zostały przystosowane do pracy z nowymi komputerami PC.

Zobacz też Edytuj

Linki zewnętrzne Edytuj