FANDOM


Wikimedia-icon.png Oryginalna wersja tego pliku znajduje się na Wikipedii lub innym projekcie Fundacji Wikimedia.
ESRB (skrót od Entertainment Software Rating Board) - amerykańsko-kanadyjska organizacja utworzona w 1994 przez Entertainment Software Association, której zadaniem jest ocenianie zawartości i wyznaczanie granic wiekowych dla wydawanych w USA gier komputerowych i wideo.

Oceny ESRB mają zastosowanie we wszelkich materiałach promocyjnych gier oraz na ich opakowaniach, gdzie wyświetlane jest specjalne oznaczenie mówiące o tym, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest dana gra. Ponadto, opis zawartości gry wydawany przez ESRB oznacza czego można się spodziewać po danej grze. Chodzi tu o sceny nadużyć seksualnych, przemocy, czy przeklinania.

Oceny Edytuj

Oceny ESRB to znaki alfanumeryczne, które dają się rozszerzyć do pełnego opisu danej grupy wiekowej.

  • ECEarly Childhood (wczesne dzieciństwo): zawartość jest odpowiednia dla dzieci od trzech lat. Nie zawiera materiałów, które rodzice mogliby uznać za nieodpowiednie.
  • EEveryone (wszyscy; do 1997 roku K-A – Kids to Adults): zawartość jest odpowiednia dla dzieci od lat sześciu i starszych. Może zawierać odrobinę przemocy i komiczne nadużycia, albo ostry język.
  • E10+Everyone 10+ (wszyscy 10+ – wprowadzony 2 marca 2005): zawartość jest odpowiednia dla dzieci od lat dziesięciu i starszych. Może zawierać animowaną, fantastyczną lub zwykłą przemoc, lekkie przekleństwa i sugestywne podteksty.
  • TTeen (nastolatki): zawartość jest odpowiednia dla młodzieży od lat trzynastu i starszych. Może zawierać przemoc, silne przekleństwa lub sugestywne podteksty. Sporadycznie mogą wystąpić w niektórych grach sceny nagości.
  • MMature 17+ (dojrzali): zawartość jest odpowiednia dla osób od lat siedemnastu. Może zawierać sceny seksualne lub ostrą przemoc i język. Niektóre sklepy w Ameryce nie sprzedają takich gier osobom nieletnim.
  • AOAdults Only 18+ (tylko dla dorosłych): zawartość jest odpowiednia jedynie dla dorosłych od osiemnastego roku życia. Może zawierać brutalne sceny seksu, nagości i gwałtu. Niektóre sklepy w Ameryce nie sprzedają osobom nieletnim gier oznaczonych tym znakiem.
  • RPRating Pending/Not yet rated (oczekiwanie na ocenę): produkt został wysłany do ESRB na testy i oczekuje nadania oceny. Symbol ten najczęściej pojawia się w materiałach promocyjnych gry, która dopiero ma zostać wydana.

Zobacz też Edytuj

  • PEGI - Europejski system klasyfikacji gier

Linki zewnętrzne Edytuj