FANDOM


Mu1

Początki Gladiatora

MU - Gra online, typu hack & Slash stworzona przez koreańską firmę Webzen. Jest darmowa i prosta do przebudowy, co pozwoliło na tworzenie nieoficjalnych wersji i prywatnych serwerów. W samej Polsce, istnieje ich już ponad kilkaset. To co je wyróżnia to mnożnik doświadczenia, szansa zdobycia przedmiotu z potwora (drop) i kilka innych rzeczy.

PostacieEdytuj

Początkowo mamy do wyboru trzy klasy postaci; Dark Knight, Dark Wizard i Elf. W większości serwerów, gdy jedna z nich przejdzie na poziom 220. to uzyskujemy postać Magic Gladiator, a na poziomie 250. Dark Lord. Wszyscy różnią się umiejętnościami i możliwościami. Dla przykładu DK jako jedyny z podstawowych może używać ciężkich mieczy i zbroi, oraz stanowi dobrą postać dla początkującego gracza. DW na początku jest postacią bardzo słabą, ale z czasem uczy się wielu zabójczych czarów, które potrafią ranić wielu wrogów na raz. Elf to dobry wybór dla kogoś, kto gra z kimś w drużynie (party), bądź nie lubi biegać za wrogami. Jako jedyna postać potrafi posługiwać się łukami i kuszami, oraz przywoływać potwory i wspomagać postaci. MG i DL są całkiem inni. Uzyskują 7 punktów do rozdania na umiejętności level. Gladiator potrafi nosić zbroję czarodzieja i wojownika, oraz posługiwać się ich brońmi, podobnie jak nosić ich skrzydła. Lord nie ma takiej możliwości (możliwość noszenia broni jest bardzo ograniczona) za to może posługiwać się maczugami (Sceptre), nosić bardzo mocne zbroje, oraz posiadać kruka (pomocnika w walce) i konia jako szybki rodzaj transportu.

DK, DW i Elf, po wykonaniu dwóch zadań (odnalezienie Scroll of Emperor i przedmiotu zależnego od profesji), mogą stać się po kolei; Blade Knight, Soul Master i Muse Elf.

Każda postać ma cztery współczynniki. Jest to strenght (odpowiedzialny za siłę i obrażenia), agility (szybkość, obrona i zwinność), vitality (punkty życia) i energy (punkty many i umiejętnosci magiczne). Każda broń, zbroja, czy czar wymagają odpowiedniego współczynnika. Postać, która osiągnie maksymalny level, zostaje zresetowana tzn. znów wraca do 1 lvl. Najczęściej traci wszystkie statystyki, w zamian dostając kilkaset punktów do rozdania.

PrzedmiotyEdytuj

W MU występują różne rodzaje przedmiotów. Są to bronie, zbroje, rings i pendants, skrzydła (wings), jewele i inne. Bronie dzielimy ze względu na typ; miecze, topory, mace, scepters, bow, crossbow, staff i włócznie. Zbroje segregujemy według użycia  ; hełmy, rękawice, pancerz, spodnie i buty (są też tarcze). Magic Gladiator nie moze nosić hełmów. Pierścienie i naszyjniki u lepszają odporność i pewne współczynniki. Skrzydła otrzymujemy w ryzykownych procesie (o tym później), umożliwiają szybsze poruszanie się i dają ulepszenia. Do innych należą różne mikstury lecznicze, unicorny (konio-podobne stwory), zaproszenia do innych map i "przedmioty do wyrzucania". Służą one do wyrzucenia, zamiast nich spada jednak jakiś przedmiot. Rozróżniamy medale (silver i gold), Hearts of Love, Star of Rebirth i Sack of Magic (w zależności od serwera). Istnieją również Box of Kundun, ale o nich później.

Obok nazwy broni (bądź zbroi) występują np. +x, +Option, bądź +Luck i +Skill. Informują one o poziomie broni/zbroi. Im większy poziom, tym inny odcień zyskuje broń/zbroja (od ciemno czerwoneg ok. +4, do złotego) i jest silniejsza. Na przykład Crescent Axe +8 +Option +Luck +Skill, informuje nas, że mamy do dyspozycji potężną broń, na ósmym poziomie z opcją, szczęściem i skillem.

Poziom można zwiększyć dzięki dwóm jewelom: blessowi i soulowi. Ten pierwszy umożliwia wzrost poziomu przedmiotu do piatego levelu. Jest jednak bardzo drogi (w sklepie kosztuje 9 mln zenów) i dosyć rzadki (w późniejszych stadiach, już nie tak bardzo). Jewel of Soul jest tańszy i łatwiejszy do zdobycia. Ponosi ze sobą również więcej ryzyka. Potrafi podnieść poziom przedmiotu do +9, jednak szansa, że to się uda wynosi 50%. Gdy soulowanie się nie powiedzie, przedmiot spada o poziom, bądź całkowicie traci ulepszenie. Jeśli jednak chodzi o zdolność Luck, to dodaje ona 25% szans, że soulowanie się powiedzie.

Opcja dodaje współczynnik przedmiotowi (max. +18). Zwiększyć (bądź w ogóle dać ją przedmiotowi bez niej) może Jewel of Life, bardzo trudny do zdobycia. Skill to umiejętność broni. To taki odpowiednik czaru DW. Broń ją obdarzona, może zadać o tyle procent obrażeń więcej, o ile wynosi umiejętność skill bohatera.

Broń Excellent, której nazwa jest napisana zielonym kolorem, lśni różnymi odcieniami. Jest ona dużo lepsza od swojej zwykłej wersji, ale również dużo trudniejsza do zdobycia. Wypada najczęściej z Box of Kundun.

Pralka, czyli pospolita nazwa Goblin Chaos Machine. Aby móc z niej korzystać należy mieć Jewel of Chaos. Uzyskać w niej mozna m.in.

  • Chaos Weapon - Czyli Chaos Dragon Axe, Chaos Nature Bow bądź Chaos Staff. Aby je uzyskać, należy umieścić chaos i kilka dobrych przedmiotów z opcją, a by zwiększyć szansę sukcesu.
  • Nuts - Soki. Powiększają statystyki o jeden punkt (w zależności od soku). Należy mieć Jewel of Creation.
  • Wings - Należy mieć broń Chaos (z opcją) i exc przedmioty, aby zwiększyć szansę na sukces. Aby zdobyć skrzydła drugiego poziomu, należy mieć Blue Feather.
  • Przemioty +10/+11/+12/+13
  • Zaproszenie do Blood Castle, bądź Devil Square
  • Dinorant - 10 Horn of Uniria

PotworyEdytuj

Potwory to chleb powszedni w MU. Występuje ich mnóstwo i są dawcami przedmiotów, zenów i doświadczenia. Niektóre są charakterystyczne wyłącznie dla danej lokacji, a nazwy niektórych wywołują drżenie u początkujących graczy i usmiech u graczy zaawansowanych.

Charakterystycznym typem potworów są tzw. golden moby. Są znacznei silniejsze od swoich pierwotnych wersji, ale w zamian wypadają z nich Box of Kundun.

MapyEdytuj

Map jest ok. 17 i niektóre z nich mają poziomy. Aby dostać się do którejś czasami trzeba coś posiadać (Dinorant do Icarus, zaproszenie do BC, Chaos Castle i Devil Square).

Zobacz też:Edytuj