Gropedia
Advertisement
Gropedia

Wiedźmin (ang. The Witcher) - to gra komputerowa typu RPG stworzona przez CD Projekt RED. Rozgrywka toczy się w świecie stworzonym przez polskiego pisarza fantasy, Andrzeja Sapkowskiego. Jej głównym bohaterem jest wiedźmin Geralt, a fabuła obejmuje okres po wydarzeniach opisanych w Sadze o wiedźminie.

Fabuła[]

Akcja gry rozpoczyna się w kilka lat po wydarzeniach opisanych przez Andrzeja Sapkowskiego. Tajemniczy osobnik ucieka w deszczu przez las. Pada z wycieńczenia. Krótko potem zostaje odnaleziony przez grupę wiedźminów, którzy rozpoznają w nim rzekomo zmarłego Geralta z Rivii. Geralt zostaje zabrany do siedziby wiedźminów, Kaer Morhen. Tam spotyka swoich starych znajomych Vesemira i Triss Merigold. Jednak cierpiący na amnezję bohater nie pamięta żadnych wydarzeń ze swojej przeszłości.

Radość ze spotkania przerywa niespodziewany atak na Kaer Morhen, kierowany przez potężnego maga i jego tajemniczego wspólnika, zwanego Magistrem. Szybko okazuje się, iż bandyci zaatakowali Kaer Morhen tylko po to, aby zdobyć wiedźmińskie mutagenne eliksiry. Po odpartym ataku wiedźmini i Triss rozdzielają się i ruszają do Temerii, odnaleźć człowieka stojącego za atakiem. Geralt trafia na przedmieścia stolicy Temerii, Wyzimy. Tam stara się dostać do odciętego przez kwarantannę miasta oraz odzyskać utracone wspomnienia. Wydarzenia mające miejsce w grze zostały podzielone na siedem części:

  1. Prolog
  2. Rozdział I
  3. Rozdział II
  4. Rozdział III
  5. Rozdział IV
  6. Rozdział V
  7. Epilog

Niezgodności z utworami Sapkowskiego[]

  • Podany w grze rok, w którym dzieją się wydarzenia, 1270, jest błędny - w rzeczywistości gra dzieje się w roku 1273 (5 lat po zakończeniu Wojen Północnych w 1268 i podczas drugiej epidemii Catriony, która rozpoczęła się w 1272).
  • Triss Merigold nie nosiła dekoltu z powodu blizn na szyi - pamiątki z drugiej bitwy pod Wzgórzem Sodden - natomiast w świecie gry jej kreacja posiada duży dekolt, wiadomo jednak ze czarodziejki mogły poprawiać swój wygląd czarami. Wygląd Triss został poprawiony w modzie Wiedźmin: Powrót Białego Wilka.
  • Triss Merigold jest uczulona na magię mimo to w celu wyleczenia jej otrzymuje eliksir magiczny.
  • W grze komputerowej Adda, córka Foltesta, nie jest upośledzona, co jest sprzeczne z informacjami dotyczącymi dynastii temerskiej uzyskanymi od Andrzeja Sapkowskiego przez administratora jego oficjalnej strony. Gra nie zawiera żadnego wytłumaczenia dla nagłej odmiany jej stanu.
  • W świecie gry Biała Rayla/Czarna Rayla nie posiada haka zamiast dłoni, w dodatku potrafi strzelać z łuku, co przy nadmienionym wyżej braku dłoni byłoby raczej trudne. Poza tym Rayla w grze ma ciemne włosy (białe tylko jako mutantka), a według książki jej włosy pobielały po zdarzeniach w Vengerbergu. Mogła jednak przefarbować włosy. Wygląd Rayli został poprawiony w modzie Wiedźmin: Powrót Białego Wilka.
  • Geralt na kartach cyklu A. Sapkowskiego czoło i włosy nosił przepasane opaską - w grze jej nie posiada (co można wytłumaczyć amnezją...). Dodanie opaski jest opcjonalne w instalatorze modu Wiedźmin: Powrót Białego Wilka.
  • Geralt jako jedyny wiedźmin w grze ma wiedźmińskie (kocie) oczy. Vesemir, Eskel, Lambert i Berengar mają zwykłe, okrągłe tęczówki. Zostało to jednak poprawione w modzie FCR.
  • Echinops nie był, jak w grze, rośliną tylko podobnym do jeżozwierza stworzeniem zamieszkującym głębokie jaskinie i stare kopalnie. Ciekawostką jest też "wyłanianie się" owych roślin w grocie w akcie I, to jest przebijanie się przez kamienną skorupę.
  • Kikimory były stworami występującymi na bagnach, moczarach itp. W grze zdarzało się im występować w jaskiniach oraz wyskakiwać z ziemi.
  • W pierwszej części gry bohater otrzymuje srebrny wiedźmiński miecz, który podobno, był wcześniej własnością nieżyjącego już wiedźmina Coëna. Głownia miecza wyobraża wilka, zaś w sadze znajduje się informacja, że Coën pochodzi z północy (z Poviss) i zimuje w Kaer Morhen po raz pierwszy. Wskazuje to na to, że nie pochodził ze szkoły wilka. Istnieje jednak możliwość, że Coën dostał ten miecz od Vesemira.
  • Według książek, wiedźmińskie miecze są jednymi z najlepszych mieczy, ustępujące jedynie gwyhyrom - najlepszym mieczom świata. W grze można jednak spotkać prawie 30 lepszych mieczy, część z nich jest nawet bardzo często spotykana.
  • Fleder z reguły rozszarpuje swoje ofiary, jednakże w grze dość "łagodnie" obchodzi się z ciałami. Ponadto, widujemy go również w dzień (Akt IV). Gwoździem do trumny jest to, że flederów w otoczeniu Geralta w ogóle nie powinno być, gdyż nie występują w takim typie klimatu, jaki panuje w królestwach północy ("Chrzest ognia"str. 146-147);
  • Ori R. przez 6 lat był zamknięty i przesłuchiwany, nie mógł zatem przebywać w Wyzimie w trakcie gry.
  • Zastanawiająca też jest obecność wiedźminów w Kaer Morhen na samym początku gry - widać, iż pora roku symbolizuje wiosnę tak więc wiedźmini powinni już być na szlaku. Możliwe, że pomagali przy szkoleniu Leo jak kiedyś z Ciri ("Krew Elfów")

Silnik graficzny[]

Wiedźmin oparty jest na zmodyfikowanym silniku graficznym Aurora Engine firmy BioWare znanym do tej pory z pierwszej części gry Neverwinter Nights. Silnik dostosowany został specjalnie do rozgrywki jednoosobowej oraz wykorzystuje biblioteki DirectX w wersji 9.0. Silnik graficzny dzięki technice Shader umożliwia wyświetlanie efektów pogodowych, odbić powierzchni wody, mapowanie środowiska (ang. environment mapping) oraz wykorzystanie tzw. "map świateł" (ang. lightmap).

Silnik gry obsługuje dźwięk wielokanałowy przy wykorzystaniu technologii Dolby Digital 5.1

Rozgrywka[]

Doświadczenie[]

W czasie gry bohater zdobywa punkty doświadczenia. Po zdobyciu odpowiedniej ich ilości, postać awansuje na wyższy poziom. Na każdym nowym poziomie postać otrzymuje talenty, dzięki którym może ulepszyć swoje cechy psychofizyczne (siła, zwinność, wytrzymałość i inteligencja), podnieść swoje umiejętności związane z walką mieczami (srebrnym bądź stalowym) oraz szkolić się w używaniu Znaków. Każda ze zdolności zawiera własne drzewo umiejętności, które w każdym przypadku jest podzielone na zdolności aktywne i zdolności pasywne. Zdolności pasywne od momentu ich posiadania zaczynają swoje działanie. Zdolności aktywne natomiast mogą być użyte jedynie na polecenia gracza. Takimi zdolnościami są m.in. Znaki Wiedźmińskie (opisane w rozdziale "System walki").

System walki[]

Wiedźmin styl walki

System walki w Wiedźminie oparty jest na sekwencjach ciosów. Po wykonaniu pierwszego uderzenia, aby przejść do następnego, silniejszego, gracz musi w odpowiednim momencie kliknąć lewy przycisk myszy. W grze do dyspozycji są trzy różne style walki: silny/temerski diabeł (do walki z powolnymi, ciężko opancerzonymi przeciwnikami), szybki/ognisty tancerz (do walki z szybkimi lub wycofującymi się przeciwnikami) i grupowy/dziewięć słonecznych mieczy (do radzenia sobie z dużymi grupami przeciwników). Gracz ma możliwość dynamicznego przełączania się pomiędzy stylami. W walce pojawiają się także elementy magiczne - tzw. Znaki Wiedźmińskie (lekkie czary psychokinetyczne). Gracz otrzymuje do dyspozycji pięć takich Znaków: Aard (telekinetyczne pchnięcie), Igni (atak ogniem), Quen (magiczna tarcza), Axii (przejęcie kontroli nad przeciwnikiem) oraz Yrden (magiczna pułapka na potwory).

Minigry[]

W grze możemy spotkać się z trzema minigrami:

  • Kościany poker
  • Walka na pięści
  • Pojedynek na picie

Erotyka w grze[]

W czasie gry Wiedźmin spotyka wiele kobiet, z którymi może odbywać intymne spotkania (był to jeden z powodów przyznania grze kategorii wiekowej 18+). Za każdą postać, z którą Geralt odbędzie stosunek, gracz otrzymuje specjalną kartę z jej wizerunkiem. Jednak aby to się zdarzyło, należy umiejętnie kobietę do tego nakłonić. Można to zrobić, obdarowując ją kwiatami, biżuterią, lub innymi wartościowymi przedmiotami lub wykonując misje. Należy też odpowiednio poprowadzić rozmowę.  

Wymagania sprzętowe[]

Twórcy Wiedźmina podali wymagania na detale minimalne i maksymalne. Przedstawiają się one następująco:

Podstawowe Wymagania na detale minimalne:

  • Pentium 4 2,4 GHz lub AMD Athlon 64 +2800,
  • 1 GB RAM w przypadku Windows Xp, 1536 MB w przypadku Windows Vista,
  • Karta Graficzna: 128 RAM zgodne z DirectX9, Pixel Shader 2.0 (NVIDIA GeForce 6600/ ATI Radeon 9800,
  • 8.5 GB wolnego miejsca na HDD (dysk twardy),
  • Karta Dźwiękowa zgodna z DirectX 9.0c,
  • Napęd DVD;

Wymagania Rekomendowane (detale maksymalne):

  • Windows XP Service Pack2 / Windows Vista (wszystkie aktualizacje),
  • Intel Core 2 Duo 2.13 Ghz lub AMD X2 5600+,
  • 2GB RAM,
  • Karta Graficzna: NVIDIA GeForce 7900 GTX lub ATI Radeon X1950 PRO,
  • 8.5GB wolnego miejsca na HDD (dysk twardy),
  • Karta Dźwiękowa zgodna z DirectX 9.0c,
  • Napęd DVD;
Advertisement