FANDOM


Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Resident Evil 4 GC

Resident Evil 4.(w Japonii zatytułowany Biohazard 4) – czwarta część serii survival horrorów Resident Evil, wyprodukowana przez japońską firmę Capcom, a wydana przez firmy Ubisoft, Nintendo Australia, Red Ant Enterprises na różne platformy. Oficjalna premiera na konsolę GameCube odbyła się 11 stycznia 2005 roku w USA, w Japonii premiera miała miejsce 16 dni później, zaś w Europie 18 marca tego samego roku. Na początku Resident Evil 4 miał być exclusivem na konsolę GameCube, lecz postanowiono wydać ją również na PlayStation 2, co przyczyniło się do zwiększenia popularności gry. Na konsolę GameCube sprzedano 1.69 mln kopii, na PlayStation 2 – 2.91 mln a na Wii 1.56 mln sztuk[1].

Fabuła Edytuj

Resident Evil 4
Gra
4 Resident Evil
Artykuł nie posiada grafik? Dodaj je!
Dane
 • ProducentInformacje
 • Wymagania wiekowe
 • 18+
Seria
 • Poprzednia część
 • Następna część
W roku 2004, 6 lat po wydarzeniach w Raccoon City, przeciwko korporacji farmaceutycznej Umbrella kończy się śledztwo. Pod naciskiem rządu USA oraz opinii publicznej wychodzą na światło dzienne wszystkie nielegalne badania nad wirusami, eksperymenty medyczne oraz skutki działań w Raccoon City. Wskutek tych wydarzeń Umbrella ogłasza bankructwo i przestaje istnieć. Jednym z bohaterów tamtych wydarzeń jest Leon S. Kennedy – były policjant, aktualnie tajny agent na usługach rządu USA. Jego aktualnym zadaniem jest odnalezienie zaginionej córki prezydenta, Ashley Graham. Została ona porwana i uprowadzona do Hiszpanii przez tajemniczą okultystyczną organizację. Leon wyrusza jej tropem i dociera do oddalonej od cywilizacji hiszpańskiej wioski. Tym razem na swej drodze nie spotyka zombie, a zakażonych Las Plagas agresywnych mieszkańców. Podczas wykonywania misji spotyka starych znajomych: Adę Wong i Jacka Krausera, z którym rozpoczynał szkolenie w USA na tajnego agenta. Po uwolnieniu Ashley, przywódca "Los Illuminatos" (z hiszpańskiego: Oświeconych) Osmund Saddler, nakazuje swoim podwładnym odzyskanie prezydenckiej córki. Udaje się to w zamku Ramona Salazara insektodalnym Novistadorom (z hiszpańskiego: Niewidocznym dla ludzi). Zmusza to Leona do podróży na pobliską wyspę, która jest zmilitaryzowano-badawczym kompleksem wykorzystywanym przez ludzi Saddlera. Tu Leon pokonuje z pomocą Ady zmutowanego Saddlera i zdobywa próbkę Master Plaga, lecz – Ada zmusza Leona do oddania próbki i ucieka z wyspy śmigłowcem. Zachęca Leona do tego samego aktywując ładunki umieszczone na całej wyspie i oddaje mu kluczyki do skutera wodnego. Mając 3 minuty do detonacji, Leon i Ashley uciekają na nim.

Rozgrywka Edytuj

Resident Evil 4 niemalże we wszystkim różni się od poprzednich trzech części. Najbardziej widoczne innowacje w tej grze to:

 • Widok zza pleców bohatera (TPP) przez cały czas rozgrywki.
 • Postać handlarza, u którego można kupić broń, ulepszyć ją, dokupić przydatne rzeczy, a także można mu sprzedać przedmioty znalezione podczas gry.
 • W niektórych etapach gry bohaterowi towarzyszy córka prezydenta, Ashley – gracz jest zmuszony ją chronić, gdyż jeśli zostanie zabita lub któryś z Ganados ją porwie, gra jest skończona. Sam gracz musi również uważać z oddawaniem strzałów, bowiem Ashley może zostać zraniona przez Leona.
 • Resident Evil 4 jest pierwszą grą w serii, w której przeciwnikami nie są zombie – w ich zastępstwie przyszli inteligentniejsi wrogowie którzy są kontrolowani przez pasożyta: wieśniacy, mnisi oraz żołnierze. Wszyscy ci przeciwnicy potrafią komunikować się między sobą, stawiać drabiny żeby wejść do pomieszczenia oraz używać różnych broni.

Ciekawostki Edytuj

Powiązania z "Devil May Cry" Edytuj

Kilka przykładów, które Devil May Cry zaczerpnął z pierwszego projektu RE4:

 • Boss zwany Phantom to gigantyczny pająk. W każdym dotychczas wydanym Residencie występuje ten rodzaj przeciwnika.
 • Marionetki z serii Devil May Cry zachowują się bardzo podobnie jak zombie w RE. Zarówno jedni jak i drudzy występują jako pospolici przeciwnicy tzw. mięso armatnie.
 • Przeciwnik Blade wygląda i porusza się niemal identycznie jak Hunter z serii Resident Evil.
 • Dźwięki przeładowania magazynków, strzałów w ścianę lub podłogę są identyczne.
 • W obu grach pojawiają się przyjaciele-wrogowie: Ada Wong – Vergil.
 • Resident Evil 4 i Devil May Cry mają dużą część gry rozgrywaną w zamku.
 • Wygląd, styl i kolor włosów głównych bohaterów: Leona i Dantego są bardzo podobne.
 • Resident Evil 4 gracz kolekcjonuje pieniądze, za które można ulepszać broń. W Devil May Cry kolekcjonujemy orby. W obu grach zdobywamy je przez zabijanie wrogów i niszczenie niektórych przedmiotów.

Wersje Edytuj

GameCube Edytuj

"Resident Evil 4" miał być początkowo exclusivem na konsolę Nintendo, czego początkowo mocno zastrzegali się twórcy. Wersja ta posiada dodatki: bonusowe mini-gry Assignment Ada (Ada the Spy w Japonii) i The Mercenaries, bronie Handcannon i Chicago Typewriter, oraz strój Leona z Resident Evil 2. Wydania: amerykańskie i japońskie nie różnią się zbytnio od siebie, w amerykańskiej wersji lekko zmieniono sceny śmierci Leona, a w japońskiej dodano poziom trudności Easy. Wersja europejska różni się od wersji amerykańskiej tylko pod względem zmian w opcjach broni palnych. Tak samo jak wersja japońska, europejska posiada poziom Easy. Pomimo iż wersja europejska gry zawierała wszystkie dodatki co wersje amerykańska i japońska, wersja niemiecka została pozbawiona gier Assignment Ada i The Mercenaries oraz filmu "Resident Evil 4: Incubate" .

Resident Evil 4 PS2

Okładka na PS2

PlayStation 2 Edytuj

Gra pojawiła się 25 października 2005 roku w USA. RE4 na PS2 jest portem z GameCube, lecz przez mniejszą moc obliczeniową PS2 gra nieco ucierpiała pod względem graficznym, co wprowadza pewne utrudnienia. Wersja ta prócz dodatków z wersji na GameCube, posiada zupełnie nowe bonusy: dodatkowa gra Separate Ways (The Another Order w Japonii), Ada's Report (Raport Ady) po ukończeniu Separate Ways, nowy kostium dla głównych bohaterów (Leon w stroju gangstera z lat '30, Ashley zakuta w zbroję rycerską, jednocześnie będącą odporną na wszelkie ataki), broń P.R.L. 412 (Plaga Removal Laser) po ukończeniu gry na poziomie trudności ProfessionalMovie Browser – tryb pozwalający na obejrzenie wszystkich wstawek filmowych z głównego scenariusza i Separate Ways, oraz poziom trudności Amateur dla wersji hiszpańskiej i japońskiej. Jest także możliwość przełączenia na obraz panoramiczny.

PC Edytuj

Wersja gry na komputery osobiste została wydana przez studio Ubisoft. Gra jest w całości portem z PlayStation 2. Oprócz wszystkich dodatków, które posiada wersja na konsolę Sony, gra nie różni się niczym. Wersja PC-towa, w porównaniu do wszystkich wersji na "duże" platformy, została oceniona najgorzej. Głównym zarzutem w jej stronę było sterowanie i celowanie tylko za pomocą klawiatury (bez myszki), co zostało uznane za toporne i bardzo uciążliwe.

Wii Edytuj

Wersja na najnowszą konsolę Nintendo została wydana 2 i pół roku po oficjalnej premierze na GameCube. Najbardziej widoczne zmiany to: sterowanie za pomocą reagującego na ruch Wiilota, wygodniejsze celowanie za pomocą Wiilota (na ekranie widoczny duży celownik, zmieniający się z zielonego a czerwony, gdy najedzie na przeciwnika; w opcjach jest dodatkowo możliwość włączenia auto-namierzania), zmieniono także kilka drobnych rzeczy związanych z samą rozgrywką. Wersja na Wii posiada wszystkie dodatki co wersja na PlayStation 2, wraz z przełączeniem na obraz panoramiczny. W mini-grach Assignment Ada i The Mercenaries, Ada jest uzbrojona w nóż, co jest wyłącznie na Wii. Główny scenariusz Leona, The Mercenaries i Assignment Ada to porty z GameCube, wszystkie inne bonusy (włącznie z Separate Ways) są wzięte z PlayStation 2.

Mobile Edytuj

Gra ukazała się pod nazwą Biohazard 4 Mobile edition i nigdy nie opuściła granic Japonii. Jej zapowiedź pojawiła się na targach TGS w roku 2007. Została wydana 1 lutego 2008 roku.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki